Zhutipe Alapítvány , Nyírbátor Szabolcs-Szatmár- Bereg megyében található, 750 éves településen. A város a Nyírség déli részének központjában .  A Zhutipe Hátrányos Helyzetűeket Segítő Alapítvány 2005. 07. 20.-án alakult abból a célból, hogy segítse előmozdítsa , a hátrányos helyzetű emberek felemelkedését, integrációját a populáció minden rétegében, tehetségek felfedezése a képzőművészet a zene- tánc és sport terén. A Nyírbátor  város Központjában  az alapítvány székhelyén hatékonyan és eredményesen nyújtunk különféle szolgáltatásokat a helyi és térségi álláskeresők részére, valamint tevékenységünkkel a vállalkozói szférát is segítjük, hogy így optimális összhangot teremthessünk a munkaerőpiac egyes szereplői között. Működésünket  programjainkat és Bibliakört Családi Bölcsődénket ,  Alapítvány székhelyén magán tulajdonban lévő, Nyírbátor , Károlyi u .9 sz. alatt  valósítjuk meg többnyire.

Családi Bölcsődét működtettünk.

A Zhutipe Cseperedőkért Családi Bölcsőde Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, az Alföld keleti részén fekvő Nyírbátorban működik, a város  egyik csendes  és  egyik legszebb utcájában, kertvárosi környezetben. Családi bölcsődénk nem csak nyírbátoriak számára, de a szomszédos Hajdú-Bihar megye, Pest megye stb. számára is szeretnénk, hogy vonzó legyen. Ellátási területünk Magyarország egészére kiterjed.

A Bölcsőde helyszíne


A Zhutipe Cseperedőkért Családi Bölcsőde Nyírbátorban, a Károlyi u. 9 sz. alatt, egy családi ház utcafront felé kialakított épületrészében található. Családi bölcsődénk mellett gyönyörű parkkal. Előtte négy férőhelyes kocsiparkoló található, mely biztosítja a parkolási lehetőséget a szülők számára. 

A bejárat elöl és oldalt található. A bejáratnál lehetőség van babakocsi és biciklitárolásra. Az udvar felőli oldalon belépve, rögtön az előtérbe érnek be a szülők és a gyermekek. Itt található az  öltöző .

A játszószoba egy 50m2-es helyiség, külön fürdőszobával. Mellette található  férfi-női wc, öltöző és egy külön bejáratú mosókonyha és  konyha.

A szobát a gyermekek méretéhez és igényeihez szabott bútorokkal, ágyakkal, székekkel, asztalokkal, játékokkal rendeztük be. Az öltöző  szekrény, tárolóval , kispaddal, fogassal van ellátva, így biztosítva az utcai és a tartalék gyermekruhák elhelyezését. A játszószoba padlószőnyeggel van ellátva, a kicsik játéktevékenysége és a melegebb hatás elérése érdekében. A konyha, fürdő és az öltöző pedig könnyen tisztán tartható, hideg burkolattal vannak ellátva. A konyhában kéttálcás mosogatónk van, mosogatógép  külön tea konyhában kapott helyet.

A külön bejáratú mosókonyhánkban kapnak helyet a higiéniás felszerelés kellékei a falon gyógyszeres szekrény kulcsos   a mosógép, ruhaszárító kabát akasztó és wc kézmosó  is található. A vizesblokkal ellátott helyiség járólapos, csempézett . A levegőztetést a kertünkben oldjuk meg, ahol elkerített területen a korosztálynak megfelelő játékokat biztosítunk a gyerekeknek.

A terasz : Térkővel burkolattal van ellátva , mint a kocsibejárók 4 m széles 64 m hosszú  és teljesen lefedett a csúszás elkerülése miatt . A   hideg ellen télen a gyerekek  megóvása érdekében ,  oldalt gyönyörű dizájnos ponyvával húztuk be a teraszt. Terasz bútorok játék tárolók és 3 személyes hinta is található . A tersz után szalonna sütő és bográcsozáshoz alkalmas kiépített helység van valamint kemence. 

Kiemelt szakmai céljainkat a Bölcsődei nevelés-gondozás  országos alapprogramja alapelveivel és feladataival összhangban határoztuk meg. Ellátásunkat, szolgáltatásainkat a gyermekek életkorához, szükségleteihez, igényeihez igazítjuk. Mezítlábas parkunk is van udvarunkon, fontos a gyerekek kis lábainak átmozgatása, ismerkedés a különböző kőzetekkel. Bölcsődénkben éneklés, hangszerek is szerepet kapnak, és a szabad levegőn való testmozgásról sem mondunk le.

Bölcsőde Alapítvány székhelyén 2022


A másik célja: népi kultúra fejlesztése, a helyi  népi hagyományok  ápolása, átörökítése, a kulturális örökség védelme valamint egyéb közösségi rendezvények  és más szervezetek által szervezett rendezvények közös szervezése országosan és  határon túl is . Képzések , továbbképzések , szakképzések ,kutatások szervezése lehetőségének ingyenes vagy kedvezményes  hozzáférése . ingyenes Biblia órák megtartása , és Könyvbemutatók és egyéb előadások szervezése megtartása . Gyerekek és családok napközis táboroztatása minden évben .

2022 Máriapócs Hungarikum

2022.Nyírbátor Alapítvány székhelye kapcsolat építés  Karácsonyi ünnepség és adományozás 2022 Alapítvány székhelyénAz ALAPÍTVÁNY létrejöttét az alábbi idézet motiválta:

”A legszebb ajándék, amit gyermekednek adhatsz: a gyökerek és a szárnyak…”

Gyökössy A.

Hosszú távú célunk: szeretnénk egy olyan nemzedéket felnevelni, ahol a nemzeti etnikai kisebbséghez való tartozás nem szégyen, ahol fontos a kisebbségi önazonosság megőrzése, ápolása, erősítése, átörökítése. Fontos feladatunk a harmonikus kapcsolat elősegítése a természeti és a társadalmi környezettel, a nemzettudat megalapozása, nemzeti önismeret, és ettől elválaszthatatlan módon a hazánkban és szomszédságunkban élő más népek, népcsoportok értékeinek, történelmének, hagyományainak megbecsülése.

Alapvető célkitűzéseink: Ifjúsági programok és tapasztalatcserék határon átnyúló fiatalok körében. Más idegen nyelv elsajátítása, közös élmények gazdagítása.

Keresztény vallás gyakorlása biblia órák megtartása .

Családsegítésünk célja:

Nehéz élethelyzetű, szociális és/vagy mentálhigiénés problémával küzdő egyének, családok élethelyzetének, életminőségének javítása. Külső és belső erőforrások feltárása, problémák rendszerszemléletű komplex kezelése.

Állandó szolgáltatásaink:

1. Egyénekkel, családokkal végzett szociális munka:

• Egyéni esetmunka, családgondozás: együttműködési megállapodás alapján végzett segítő tevékenység, melynek célja: szociális problémák kezelése, „képessé tevés”, pszicho-szociális megerősítés, érdekképviselet, motiváció és készségfejlesztés stb.

• Tájékoztatás és felvilágosítás szociális intézményekről, segélyezési és támogatási formákról, kedvezményes étkeztetési lehetőségekről, étel- és ruhaadományokról, valamint egyéb rászorulóknak nyújtható szociális ellátásokról.

• Ügyintézés segítése (beadványok megírása, iratszerkesztés, telefonos ügyintézés stb.)

• Segély-igénylő nyomtatványok biztosítása • Tanácsadás:

• életvezetési, mentálhigiénés, családvédelmi, gyermeknevelési, álláskeresési (álláskeresés, önéletrajzírás, állásinterjúra történő felkészítés); • adósságkezelési (információ);

• pszichológiai (egyéni, családi- és kapcsolati problémák kezelése, krízishelyzet, beilleszkedés-, viselkedészavarok, iskolai problémák stb.);

• jogi (család és munkajogi stb.)

• Családterápia, családkonzultáció: Családi jellegű, családtagokat érintő, nehezen kezelhető problémák hatékony terápiával történő kezelése (családi konfliktusok, szenvedélybetegségek, pszichoszomatikus megbetegedések, táplálkozási zavarok, szorongásos gyermekkori zavarok, gyászreakciók, öngyilkossági kísérletek, szexuális diszfunkciók stb.)

• Konfliktuskezelő (mediáció) tanácsadás: Különböző családi krízisek megelőzésére és rendezésére, válási krízisek kezelésére, még meglévő családi funkciók megerősítésére, fejlesztésére.

• Rendszeres szociális segélyezett ügyfelek számára működtetett álláskereső, szabadidős klubok, örömtréning, tematikus csoportok. A fentiek mellett alkalmanként indítunk a szükségletekhez, igényekhez igazodó csoportokat a költségvetésünk (és pályázati források) függvényében. Minden évben igény szerint változó témában lelki egészségvédő, önismeretet fejlesztő foglalkozások, önsegítő csoportok mentálhigiénés programok szervezése. Szociális készségfejlesztő, személyiségfejlesztő, családi életre nevelő programok stb.

3. Közösségi programok:

• Elsősorban szabadidős és egyéb programok gyermekek, családok számára. (Kézműves foglakozás, játszóház, vetélkedők, egészségnap, zenés torna , zumba , Húsvét, Mikulás, Karácsony, Gyermeknap, kistérségi szinten falunapok, fesztiválok :célunk, hogy olyan nívós produkciókat hozzanak létre, amely sikerélményhez juttatja az Alapítvány együtteseinek tagjait. Ismerjék meg őket egyre szélesebb körben, vívják ki a nagyközönség elismerését, hiszen a rendezvények, fesztiválok, találkozók a hagyományőrzés és átadás fontos helyszínei és elemei az alapítvány ismertebbé tételéhez).

4. Egyéb feladatok:

• Észlelő jelzőrendszer működtetése a veszélyeztetett, segítségre szoruló családok felkutatására. Negyedévente, kistérségi szinten félévente fórumokat szervezünk a jelzőrendszeri tagoknak.

Gyermekjóléti szolgálatot működtettünk tagjainkkal ,önkéntes segítőkkel feladata: A gyermek érdekeit védő speciális személyes szociális szolgáltatás, amely a szociális munka módszereinek és eszközeinek felhasználásával szolgálja a gyermek testi- és lelki egészségének, családban történő nevelkedésének elősegítését, a gyermek veszélyeztetettségének megelőzését, a kialakult veszélyeztetettség megszüntetését, illetve a családjából kiemelt gyermek visszahelyezését.

Állandó szolgáltatásaink:

● a gyermeki jogokról és a gyermek fejlődését biztosító támogatásokról való tájékoztatás, a támogatásokhoz való hozzájutás segítése,

● a szabadidős programok szervezése,

● a hivatalos ügyek intézésének segítése.

● a veszélyeztetettséget észlelő és jelző rendszer működtetése (egészségügyi Gyermekjóléti Alap- és Szakosított Ellátások szolgáltatást nyújtók, személyes gondoskodást nyújtó szolgáltatók, közoktatási intézmények, Városi Önkormányzat , Roma Önkormányzat rendőrség, bíróság, stb) felé

● a veszélyeztetettséget előidéző okok feltárása és ezek megoldására javaslat készítése,

● családgondozással elősegíteni a gyermek problémáinak rendezését, a családban jelentkező működési zavarok ellensúlyozását,

Az utcai és lakótelepi szociális munka célja a magatartásával testi, lelki, értelmi fejlődését veszélyeztető, a szabadidejét az utcán töltő, csellengő gyermek speciális segítése A lakóhelyéről önkényesen eltávozó, vagy gondozója által a lakásból kitett, ellátás és felügyelet nélkül maradó gyermek felkutatása, lakóhelyére történő visszakerülésének elősegítése – szükség esetén átmeneti gondozásának vagy gyermekvédelmi gondoskodásban részesítésének kezdeményezése.

• Egyedi foglalkozások keretében segítjük a hátrányos helyzetű gyermekek nevelését.

• Szerepet vállalunk a tehetséges, de szegény családok gyermekeinek nevelésében.

• Konkrét segítséget kívánunk adni a létminimum alatt élő családoknak,

• Szociális tevékenység, családsegítés, időskorúak szabadidős foglalkoztatása.

Nemzeti önismeret, és ettől elválaszthatatlan módon a hazánkban és szomszédságunkban élő más népek, népcsoportok értékeinek, történelmének, hagyományainak megbecsülése.

• Segíteni szeretnénk a gyermekek kapcsolatainak pozitív alakításában, kulturális rendezvények szervezésében.

• Szerepet vállalunk a társadalom perifériájában élő gyermekek beilleszkedésében.

A kuratórium elnöke: Márton Józsefné  Tagok: Nagyné Varga Mária, Rácz Zsolt.  Igyekszenek a közéletben tehetségünkhöz mérten részt venni, tapasztalatokat szerezni, átadni.

Az alapítvány segítői:

Nyírbátor, Kulturális Központ – Kulturális rendezvények szervezése

Kistérségi Szociális és Pedagógiai Központ – Kapcsolatfelvétel, gyermekgondozás

Kovácsné Posta Enikő és egyben Nyírbátori Nyugdíjas klub vezetője

Roma  Nemzetiségi  Önkormányzat Nyírbátor – általános mentorállása a programoknak

Az érdekképviselet, a közösségépítés, a hagyományápolás, civil társadalom fejlődésének elősegítése a célunk, melyet a kultúra, a művészet, a sport terén kívánunk megteremteni.



Alapítványunk elsősorban olyan civil kezdeményezéseket támogat, amelyek során a résztvevők a rendelkezésükre álló helyi erőforrásokat is mozgósítják céljaik elérése érdekében. Hátrányos helyzetű emberek körében végzett fejlesztő-adományozó programjainkban roma és nem roma civil szervezetek a fő partnereink. A közvetlen fejlesztő munka mellett képzéssel, kutatással előadások szervezésével foglalkozunk. Célunk, hogy az eddig szerzett tudásunkat, tapasztalatainkat a köz minél szélesebb körben hasznosítsa.

Az elmúlt év sikerei, eredményei, motiválnak, hogy tovább folytassuk, és új lehetőségeket keressünk Alapítványunk népszerűsítésére, fenntartására . Szeretnék identitásunkat megtartani, erősíteni az alábbi idézett szerint.

”Nagyon fontos, hogy mindenki tudja magáról, hogy kicsoda! Nagyon fontos! Mert ha már tudja magáról, hogy kicsoda, akkor megtalálja helyét a világba. És aki megtalálja helyét a világban, az megtalálja az örömöt is, vagyis boldog lesz!” (Csukás István) Ez az idézet is azt mutatja, hogy az ember akkor tud boldog emberként élni embertársaival, ha tudja magáról, hogy kicsoda, szabadon megválaszthatja hovatartozását, identitását. A legfontosabb tehát, hogy vállaljuk önmagunkat és mindent megtegyünk azért, hogy ne keljen szégyenkeznünk származásunk, hovatartozásunk miatt.